Gyűjtemények - Gödöllői Botanikus Kert
Gyűjtemények
Menu Display
Gyűjtemények
Last modified: 17. April 2023
A Termesztett növények gyűjteménye hazánk szántóföldi és kertészeti haszonnövényei, fűszer- és gyógynövényei mellett távoli kultúrák ehető ritkaságait is bemutatja az érdeklődőknek. Számos különlegesség között megtekinthető a tökfélék családjába tartozó lugaspaprika (Cyclanthera pedata) és a luffatök (Luffa aegyptiaca), vagy a burgonyafélék családjába tartozó kannibálparadicsom (Solanum uporo), továbbá a szezám (Sesamum indicum), az okra (Abelmoschus esculentus) és az articsóka (Cynara scolymus) is.
A Rendszertani gyűjtemény elsősorban a hazánkban őshonos, lágyszárú növényfajokat mutatja be. Hatvan parcellájában közel 500 taxon él, melyek között számos, védett növény is szerepel, mint például a törpe mandula (Prunus tenella), a kőrislevelű nagyezerjófű (Dictamnus albus) vagy a macskahere (Phlomis tuberosa).
A Rózsa- és galagonya gyűjtemény hazánk egyik legfajgazdagabb vadrózsa-kollekciója. A rózsák közül több, mint nyolcvan egyedet számlál, melyek közel negyven fajnak illetve változatnak feleltethetők meg. Galagonyák esetében kilenc faj húsz egyedével büszkélkedhet a gyűjtemény. A vadrózsák hét ország mintegy hatvan termőhelyéről kerültek begyűjtésre dr. Kerényi-Nagy Viktor kutató- és gyűjtőmunkájának köszönhetően. A gyűjtemény ritkaságai között több újonnan leírt taxon mellett ősi kultúrtaxonok, mint például a százlevelű rózsa (R. ×centifolia L. alakok), vagy védett fajok, mint a szentendrei rózsa (Rosa sancti-andreae) is fellelhetők.
A 2010-es években az egyetem Kertészeti Intézetének támogatásával létrehozott mérsékelt övi Bambuszgyűjtemény ma már több, mint nyolcvan különféle bambuszfajnak, illetve fajtának ad otthont kertünkben. Ezek közük kiemelkedő a Phyllostachys-nemzetség, ami 54 fajjal és formával hazánk leggazdagabb, legnagyobb gyűjteményének tekinthető.
A Liliomfa-gyűjtemény alapját a kertbe közel hatvan éve beültetett, terebélyes liliomfák adták. A 2014-es fejlesztésnek köszönhetően a közel félszáz példányból álló kollekció az ország az egyik legváltozatosabb, legjelentősebb gyűjteménye lett.
Az Élő kövületek gyűjteménye régi földtörténeti korok növényeinek ma is élő leszármazottait mutatja be. A gyűjtemény érdekes képviselői például a kínai mamutfenyő (Metasequia glyptostroboides), a hegyi mamutfenyő (Sequoiadendron giganteum), az amerikai mocsárciprus (Taxodium distichum) vagy a chilei araukária (Araucaria araucana) is.
A Mediterrán gyűjtemény közel száz, mediterrán területről származó növényfajt mutat be. Megtalálható itt a Földközi-tenger partvidékének jellemző növénye az olajfa (Olea europaea), az ehető magjáról ismert mandulafenyő (Pinus pinea), az eredeti élőhelyén erdőket alkotó babér (Laurus nobilis), vagy a japánnaspolya (Eriobotrya japonica) is.
Az Üvegházi gyűjteményekben különféle pozsgás növények, trópusi haszonnövények, fán lakó növények, illetve a rovarfogó növények legfontosabb képviselői kaptak helyet. Megtekinthető többek között a gyömbér (Zingiber officinale), a kávécserje (Coffea arabica) vagy a vanília (Vanilla planifolia); illetve a rovaremésztők képviselőiként számos harmatfű- (Drosera sp.), hízóka- (Pinguicula sp.) kancsóka- (Nepenthes sp.) és kürtvirágfaj (Sarracenia sp.) is.
A Trópusi és szubtrópusi gyümölcsök dézsás gyűjteménye egzotikus tájakról származó növényekkel ismerteti meg a látogatókat. Virágzik, és termést is érlel a trópusi paradicsomfa (Solanum betaceum), a makadámdió (Macadamia integrifolia), és a szurinámi cseresznye (Eugenia uniflora). Különlegesebb citrusfélék is tartoznak a gyűjteményhez, mint például az ehető héjú kumkvat (Citrus japonica) vagy az ujjas citrom (Citrus medica var. sarcodactylus).